Такий інструмент, як електрорубанок, особливо незамінний, якщо потрібно буде обробляти велику кількість дерев'яних поверхонь (крокв, дощок, дверей і т.п.). Його використання дозволяє виконати роботу не тільки швидко, але і якісно. Тим більше що можливості його в столярній справі досить великі, так як він дозволяє не тільки знімати грубу поверхню на дерев'яних елементах, але і виробляти інші види робіт (вибірка чверті, скошування кромки; зробити пас або виконати фаску). Для того що б вибрати електорубанок, яким можна було б зручно, правильно і якісно працювати, необхідно взяти до уваги його технічні характеристики, функціонал, а також особливості роботи з ним.

 

Електрорубанки

Принцип роботи електрорубанка.


Як правило, є два види електрорубанків: побутові і професійні. Але не залежно від класу інструменту, принцип їх роботи однаковий, відмінності лише в можливостях, а також в кількості закладених в нього функцій. Принцип роботи досить простий: працюючий двигун в корпусі інструменту, призводить в дії барабан (фрезу), за допомогою приводного ременя. Барабан виробляє зняття шару деревини за допомогою ножів, які на ньому розташовані. Рубанок спирається на оброблювану поверхню металевою підошвою, яка складається з двох частин. Між двома елементами підошви і знаходиться барабан з ножами, який і виробляє необхідну обробку деревини. Передня частина підошви регулюється по висоті, що дозволяє виставити потрібну глибину обробки матеріалу, а задня при цьому залишається нерухомою.

 

Електрорубанок Fieldmann FDH 2001 E

 

На що слід звернути увагу, вибираючи електрорубанок?


Потужність. Цей критерій чимало важливий, тому що від нього залежить, наскільки ефективно буде оброблятися деревина (особливо твердих сортів), і які зусилля при цьому будуть витрачені. Як правило, потужність двигуна в діапазоні від 600 - 1000 Вт, цілком прийнятна для комфортної роботи, а також дає можливість якісно обробити поверхню. У деяких моделей професійного класу потужність доходить до 2200 Вт, але якщо немає в планах, займатися столярним справою довго і професійно, то немає необхідності купувати інструмент з настільки високим показником потужності, при тому, що ціна у нього, м'яко кажучи, кусається.

 

Електрорубанок HYUNDAI P 700-82

 

Швидкість обертання фрези (барабана). Швидкість обертання фрези коливається від 6000 об/хв до 19000 об/хв. Залежно від показників швидкості обертання барабана, рубанки поділяються на два типи: стаєр і спринтери.

 

  1. Стаєр - обробляють повільніше, але глибше.
  2. Спринтери - обробляють досить швидко, але поверхово.

 

Тому, вибираючи інструмент, звертайте увагу на поєднання показників, потужності і швидкості обертання барабана. Багато фахівців в цій області, рекомендують вибирати таке поєднання: потужність в діапазоні від 700 - 1000 Вт і швидкість обертання барабана від 10000 до 15000 об / хв. Звичайно, все залежить від того як часто планується використовувати даний інструмент і для яких видів робіт він необхідний.

 

Глибина і ширина обробки. Цей показник, дає зрозуміти, який максимальний шар деревини може зняти рубанок, проходячи за один раз. А відповідно, від цього залежить, як швидко буде опрацьовано та чи інша поверхня. В аматорських варіантів, глибина занурення становить всього 0,5-2мм, а в професійних регулюється від 0,5 до 4 мм. Ширина підошви інструменту, впливає на те, як швидко ми опрацюємо ту чи іншу поверхню.

 

Вага інструменту. Як ми розуміємо, йдеться про ручне інструменті, а специфіка роботи їм має на увазі, що досить довгий час він буде перебувати в руках, тому критерії ваги дуже важливі. Параметри ваги, найчастіше залежать від потужності інструменту і його комплектуючих. У середніх рубанків вага 2-4 кг, часом він доходить і до 18 кг.

 

Комплектація і функціонал інструменту. Наявність комплектуючих до інструменту і на інструменті, дозволяють виробляти роботу швидше, якісніше і комфортніше.

 

Наприклад, наявність двох ручок. Даний момент дуже важливий, тому що ручка на передній частині допомагає направляти інструмент в необхідному напрямок, а та ручка, що на задній частині, дозволяє штовхати його з потрібною силою.

 

Наявність мішка для стружки, який кріпиться безпосередньо до інструмента, теж впливає на комфорт робочого процесу, так як не дає відходів летіти в очі і розлітатися по всій кімнаті.

Електрорубанок DeWALT D26501K

 

Також упевніться, чи йде в комплекті з інструментом бічний обмежувач, він дозволить виконати роботу плавно і якісно. Наявність шкали регулювання вибірки чверті, у деяких моделей відсутній, а це є суттєвим недоліком при цьому процесі.

 

Варто відзначити, що в комплекті з деякими моделями електрорубаков йде спеціальна підставка, на якій можна закріпити інструмент підошвою вгору, використовуючи його як невеличкий стаціонарний стругальний верстат.

 

Особливості підошви. При виборі рубанка зверніть увагу на наявність, кількість і глибину V-образних пазів, які перебувають на її передній частині. Вони призначені для зняття фаски, коли наприклад, необхідно що б гострий край бруса був притуплен.

 

Багатьма було помічено, що при роботі з рубанком утворюється повітряна подушка під підошвою, а це заважає зняти шар однакової товщини з оброблюваної поверхні. Тому при виборі інструменту, зверніть увагу на наявність спеціальних бороздочек на підошві. Їх можливо не видно неозброєним оком, але на дотик їх можна відчути.

Електрорубанок METABO HO 0882

 

Запобіжні заходи. Деякі моделі оснащені «паркувальним черевиком» (паркінг), що дозволяє запобігти від пошкодження ножі при холостому ході.

 

Розташування кнопки пуску. Навіть якщо інструмент потужний, має досить непогані параметри по характеристикам, але не має зручного розташування кнопки пуску, то не варто його купувати. Тому візьміть інструмент в руки і подивіться, де розташована кнопка на корпусі і чи потрібно перехоплювати інструмент в іншу руку або взагалі відривати її, що б запустити його в роботу.

 

Корпус. Зверніть увагу знімна кришка ремінного приводу. Чому це важливо? Рано чи пізно, доведеться провести заміну ременя, а якщо не буде можливості до нього дістатися, то це створить деякі незручності, та й до того ж такий інструмент не практичний, хоча він може і відрізнятися невисокою вартістю.

 

Довжина кабеля. Це теж немало важливий момент. Достатня довжина кабелю дозволяє обійтися без додаткових подовжувачів, які тільки будуть заважати під ногами і створювати небезпечні ситуації. У професійних моделях довжина кабелю близько чотирьох метрів, у побутових менше.

Електрорубанок DeWALT D26500

 

Час безперервної роботи. Часом належить виконати чималий обсяги роботи, а відповідно інструмент буде використаний часто і тривало. Ось тут і грає фактор того, як довго можна використовувати електрорубанок за один підхід, як швидко він нагрівається, а значить, як часто доведеться переривати робочий процес, щоб дати йому «відпочити». Професійні моделі в цьому відношенні більш витривалі, але і ціна у них теж вища, ніж у побутових моделях. Для друге, час роботи безперервного праці становить приблизно 30 хвилин, принаймні так зазначено в паспорті інструмента. Але варто врахувати, що від різних чинників, час експлуатації за один підхід може змінюватися. Наприклад, температура навколишнього середовища, порода деревини (якщо з твердих сортів), погано заточені ножі і т.п. Оптимальна температура рубанка не повинна перевищувати більше 60 ⁰С, якщо вона вище, то це може істотно зашкодити інструменту. Що б зрозуміти яка температура рубанка, після тривалої роботи, досить просто прикласти до нього руку. Якщо відчуваєте тепло, то це нормально, якщо руці вже гаряче, то це говорить про те, що варто почекати з роботою і відкласти інструмент, давши йому охолонути. Навіть якщо важко визначити температуру на дотик, в будь-якому випадки періодично відводите достатньо часу на його охолодження, краще зайвий раз не ризикувати. До речі, працюючи в жарку пору року, намагайтеся не класти інструмент на відкриті промені сонця, а то він нагріється ще до того, як почнете їм працювати.

 

Підведемо підсумки.


Як бачимо при виборі електрорубанка, варто звернути увагу на ряд чинників, що дозволяють зробити правильний вибір. Звичайно, нелегко знайти, а може і дозволити собі інструмент, що вміщає в себе всі функції одночасно. На сайті in-green, є можливість поспілкуватися з досвідченим консультантом, порівняти одночасно декілька товарів, що дозволить підібрати інструмент з необхідним співвідношенням ціни і якості.