Якщо в планах є засіяти ділянку землі травою, що б мати доглянутий газон, то варто подумати і про засоби допомагають стежити за його красою. Звичайна коса не зовсім прийнятна для того що б зробити газон акуратним, тим більше що це не зовсім безпечно. Ось газонокосарка зможе підстригти газон на однакову висоту, зробити догляд без особливих труднощів і клопоту, зробивши так, що присадибна ділянка буде виглядати гідно і доглянуто. Нижче наводяться види газонокосарок, їх характеристики, а також переваги і недоліки тих чи інших моделей.

 

В основному є чотири типи газонокосарок: механічні, електричні, бензинові та працюють від акумулятора.

 

Газонокосарки


Механічна газонокосарка.


Принцип роботи.

У корпусі такої газонокосарки знаходиться циліндр, усередині якого розташовано декілька ножів. Також є статичний ніж, який розташований внизу. Як тільки газонокосарка приводиться в рух за допомогою звичайного штовхання вперед, ножі барабана (шпинделя) починають обертатися, притискаючи траву до статичному ножа, підрізаючи тим самим її на потрібну висоту.

 

Механічна газонокосарка Gardena Classic 400 C

 

Характеристики.

Ширина захоплення за один її прохід, може досягати 40 см. Також є можливість регулювати і рівень висоти, на яку буде скошуватися трава. Діапазон такої регулювання від 14 мм до 45 мм (має чотири ступені).

  • Кількість ножів може бути 4 або 5.
  • Вага такої газонокосарки коливається від 6 до 9 кг.
  • Рекомендована площа обробки 250 кв.м.

 

Переваги.

Як вже було сказано, вона приводиться в дію механічним шляхом, а значить не потрібно вдихати шкідливі вихлопи або ж шукати мережу, як у випадку з іншими типами газонокосарок. Механічний принцип роботи говорить про те, що немає потреби купувати паливо або витрачати електроенергію, а це економія коштів. Трохи вище згадувалося, що вага такої газонокосарки невеликий, а значить можна легко їй управляти під час роботи і зручно транспортувати. Вона не габаритна, тому не займає багато місця при зберіганні. Також значною перевагою є те, що їй можна працювати при будь-яких погодних умовах, вона не боїться вологи.

 

Недоліки.

Одним з недоліків є те, що дана газонокосарка не здатна справиться з більш високими і товстими стеблами бур'янів або трави. Тобто вона може бути застосована тільки для догляду за газоном, але ні як не для скошування великих бур'янів. Стикаючись з густою, високою травою, така газонокосарка «задихається» з того, що на ножі намотується трава.

 

Не у всіх моделей в комплекті є травосборник, а значить, потрібно збирати потім траву окремо, витрачаючи на це час. До недоліків можна віднести ще й те, що немає можливості провести догляд за газоном у важкодоступних місцях через широкої бази інструменту.

 

Електрична газонокосарка.


Принцип роботи.

На платформу з колесами встановлений корпус з електродвигуном. Знизу корпуса газонокосарки розташовуються два ножа. Ці ножі закріплені на валу, який йде від електродвигуна. При обертанні двигуна відбувається обертання ножів з великою швидкістю. Трава, над якою проходить газонокосарка, випрямляється вгору, стаючи ідеально рівною завдяки повітряному потоку, який утворюється над її ножами. Такий принцип означає, що скіс буде ідеально рівним, а газон виглядати акуратним.

 

Газонокосарка AL-KO CLASSIC 3.82 SE


Характеристики.

Електродвигун, це серце газонокосарки, а значить, на нього теж слід звернути увагу при виборі цього садового інструменту. Від потужності електродвигуна залежить і продуктивність. Потужність двигуна відрізняється від 1 кВт до 1,8 кВт. Звертаючи увагу на цей показник, враховуйте яка площа оброблюваної поверхні.
Також добре, коли на корпусі є температурний датчик, який допомагає стежити за температурою двигуна, оберігаючи його від перегріву.

 

Переваги.

  1. Економія. Одним з достоїнств електричної газонокосарки - економічність. Вона не споживає палива і немає потреби міняти свічки запалювання і масло, як в бензинових моделях.
  2. Вага. Варто відзначити, що електричні газонокосарки набагато легше бензинових (в середньому від 7 кг до 15кг), а значить ними легше управляти і транспортувати.
  3. Низький рівень шуму. Електродвигун працює досить тихо (в порівнянні з бензиновим), тому не варто переживати за органи слуху.
  4. Екологічність. Газонокосарка не має шкідливого вихлопу, тому працюючи їй можна не переживати за забруднення навколишнього середовища і своє здоров'я.

 

Недоліки.

  1. Радіус дії. Один з істотних недоліків, це залежність від електромережі, а значить, користуватися їй можна на обмеженій площі, радіус якої визначається довжиною кабелю. За кабелем ж, в свою чергу, теж необхідно постійно стежити, що б він випадково не потрапив під обертовий ніж.
  2. Потужність. Вони менш потужні, ніж бензинові і тому застосовні на невеликих дачних ділянках.
  3. Боїться вологи. Трав'яне покриття буває досить вологим, що погано може позначитися на електродвигуні. Цей недолік говорить ще і про те, що робота цим інструментом обмежується погодними умовами.
  4. Тривалість роботи. Електродвигуна властиво нагріватися, тому йому необхідно давати перепочити, через що кожні 15 -20 хв потрібно зупиняти робочий процес.

 

Бензинова газонокосарка.

 

Цей тип газонокосарки, за своїм виглядом, схожий на електричну газонокосарку. Корпус, принцип скошування, ширина скошування і т.п. Найважливіше і основна відмінність це двигун.

Газонокосарка Fieldmann FZR4618-BV

Принцип роботи.

Обертання двигуна передається на вал, на кінці якого закріплені ножі. Ці леза мають вигнуту форму з витонченим, тому, коли вони обертаються з великою швидкістю, створюючи вихори повітря всередині камери, швидкість яких може досягати 120 км / год. Такий міні-ураган всередині камери вирівнює траву, що дозволяє косити її рівно і акуратно.

 

Характеристики.

  • Потужність. Бензинові газонокосарки досить потужні, щоб обробляти великі площі газонів. Так потужність у них варіюється від 2 кВт до 4,8 кВт.
  • Тип двигуна. Застосовуються як 2-тактні, так і 4-тактний двигун. В чому різниця? Якщо в 4-тактном за один цикл, поршень робить чотири ходи, то 2-тактний тільки два. Але це не єдина відмінність. Якщо в 2-тактном масло змішується з бензином, через що при вихлопі створюється досить шкідливий і токсичний запах, то в 4-тактном все по-іншому, змішування не відбувається, так як у масла є окрема ємність (картер). Завдяки таким принципом вихлопів набагато менше, а шкідливість їх значна знижена.
  • Оброблювана площа. Так як цей тип газонокосарок не залежимо від електрики, а потужність дозволяє працювати тривалий час, є можливість обробляти площу до 2000 кв.м.
  • Рівень шуму. Одна справа виконати роботу якісно і швидко, а інше безпечно. Бензинові газонокосарки досить гучні; рівень шуму може доходити до 110 Дб (децибел). Для порівняння шум при звичайній розмові доходить до 50 Дб. Є простий спосіб зрозуміти, чи є рівень шуму газонокосарки небезпечним для слуху. У тому випадку, якщо при включеному інструменті, для того що б сказати співрозмовнику щось на відстані метра від нього, необхідно підвищувати голос, щоб він нас почув, значить рівень шуму не безпечний і слід скористатися беруші.

 

Переваги.

Вона потужна і витривала, відповідно може бути застосована на великих ділянках. Її потужність сприяє скошування навіть більш густої трави, без особливих зусиль. Можна працювати їй на віддалених ділянках і радіус роботи не обмежений.

 

Недоліки.

Важка. Потужність і комплектуючі, впливають не тільки на якість роботи, а й на зручність. Йдеться про вагу інструменту. Вага таких газонокосарок варіюється від 20 кг до 45 кг. Варто подумати, наскільки зручно буде користуватися таким інструментом, а також зберігати і транспортувати його.

Чи не екологічна. Працюючи газонокосаркою з бензиновим двигуном, ніяк не втекти від проблеми вихлопів і токсичних газів, а значить і від нанесення шкоди організму і навколишнього середовища.

Гучна в роботі. Через шум є ризик не тільки зіпсувати собі слухові органи, а й відпочинок живе по сусідству.

Заправка. Крім того що потрібно відводити час на заправку агрегату, це слід робити не на газоні, що б масло або бензин не потрапили на рослинність і не нашкодивши їй.

 

Акумуляторна газонокосарка.


Якщо хтось не терпить шкідливих вихлопів і гучної роботи, а також кабелю плутає під ногами, то можна звернути увагу на газонокосарку, яка працює від акумуляторів. Такі газонокосарки зовсім недавно з'явилися на ринку і виробники зробили все можливе, що б джерело живлення цього інструменту міг впоратися з поставленими завданнями.

Газонокосарка акумуляторна Husqvarna LC 141Li 9676284-01

 

Характеристики.

Встановлюється літій-іонні (Li-ion) акумулятори. Як правило, їх два в комплекті, тому поки використовується один, інший заряджається. Час роботи акумуляторних газонокосарок в середньому близько години. За цей час можна обробити достатню площу газону.

Тим більше що рекомендована площа оброблюваної поверхні у них до 800 кв.м.

 

Переваги.

Вона працює досить тихо в порівнянні з бензиновою і електричною газонокосаркою. В обслуговуванні вона досить проста, акумулятори легко заряджаються і просто міняються. Її вага не перевищує 15 кг, що дозволяє легко її переміщати по газону, а також транспортувати. Її робота не забруднює навколишнє середовище, а також не несе шкоди організму. І немає необхідності переживати за електрику або за рівень палива в баку, як у випадку з іншими газонокосарками.

 

Недоліки.

Акумулятор це добре, але рано чи пізно він вичерпає свої можливості, навіть якщо їх два, тому потрібно буде докуповувати нові. Варто відзначити, що якщо акумулятор лежить без діла, то він сам по собі може стати непридатним для використання. Згодом і час на те що б повноцінно зарядити акумулятор теж може збільшитися. В середньому вартість акумуляторних газонокосарок від 5000 до 13000 гривень, що набагато дорожче, ніж електричні.

 

На що ще варто звернути увагу?


Не залежно від того, з яким типом двигуна було прийнято рішення придбати газонокосарку, необхідно ще врахувати ряд факторів і моментів, які впливають на роботу з цим інструментом.

 

Принцип ходу.

За принципом переміщення ділянкою, є два типи газонокосарок: самохідні і несамохідні.

 

  1. Самохідні. Ці газонокосарки пересуваються за рахунок обертання двигуна. Хоча вал від двигуна обертається дуже швидко, завдяки механізмам і шестерінки, сила обертання доводиться на колеса така, що користувач неспішно йде за нею, тільки направляючи її.
  2. Несамохідні. Тут все простіше, газонокосарку необхідно штовхати вперед, так як вал передає силу двигуна тільки на ножі.

 

Швидкість руху.

Якщо говорити про самохідних моделях, то у них є певна швидкість, за рахунок якої вони рухаються вперед. Вибираючи газонокосарку з таким принципом роботи, зверніть увагу на її швидкість руху. Від цього залежить, як швидко буде підстрижений газон і наскільки якісно.

 

Тип приводу.

Якщо говорити про самохідні газонокосарки, то вони діляться за типом приводу на два типи: передній і задній. Газонокосаркою з переднім приводом легше управляти, але недолік такого приводу в тому, що при заповненні травозбірника, центр ваги переміщується на будівлі колеса, а значить, передні колеса починають прослизати на вологій траві, обертаючись на одному на місці. У такому випадки краще використовувати газонокосарку з заднім приводом, особливо коли травосборник великих обсягів.

 

Принцип викиду трави.

 

Існує три способи викиду скошеної трави: назад або убік, в травозбірник або мульчування.

Назад або убік. Такий метод істотно зменшує навантаження на двигун і на руки, так як скошена трава викидається назовні, залишаючись на газоні. Але в цьому є і мінус - так як необхідно витрачати час потім на її збір.

У травосборник. Трава збирається в окрему кишеню (травосборник), а потім утилізується в компост або йде на інші потреби.

Мульчування. Завдяки мульчування, трава подрібнюється і стає по довжині менше 8 мм. Трава, яка знаходиться під час скошування над лезами, прагне вниз, але при цьому все знову і знову потрапляє під ножі, тим самим подрібнити. Такий метод дозволяє виробляти добриво грунту природним способом.

 

Корпус і ємність травозбірника.

  • Травосборник може бути жорстким, м'яким і м'яким з жорстким верхом.
  • Жорсткий контейнер легко миється і з нього простіше видаляється трава.
  • М'який контейнер легко зберігається і складається. Він також утримує в собі пилок і дрібні частинки. М'який з жорстким верхом, має властивості, що й у попереднього контейнера, однак оснащений жорсткою ручкою, завдяки якій його легко переносити. Ємність контейнера варіюється від 26 л до 75 літрів.

 

Висота скошування.

Як правило, висота скошування регулюється від 20 мм до 80 мм. Газонокосарка може мати від 3 до 7 позицій (ступенів) висоти.

 

Ширина захоплення стрижки.

Ширина дає зрозуміти, як швидко можна підстригти газон. Але в гонитві за шириною, не забувайте і про маневреності, тому що чим ширше база газонокосарки, тим важче буде проходити їй в важкодоступних місцях. Ширина варіюється від 30 см до 51 см.

 

Функція «стоп ножі».

При включенні цієї функції ножі перестають обертатися, в той час як газонокосарка продовжує рухатися вперед. Це особливо корисно, коли на шляху кам'яна доріжка або іншу перешкоду яке може нашкодити ножам.

 

Корпус.

  • Матеріал корпусу може бути зі сталі, ударостійкого пластику abs або пластику.
  • Сталевий корпус міцний і надійний, але досить важкий у вазі і піддається корозії, особливо якщо корпус був пошкоджений.
  • Ударостійкий пластик abs. Це не дорогий, щодо міцний і легкий матеріал.
  • Пластик. Хоча це не самий дорогий варіант, корпус з пластика менш міцний, вигорає на сонці, а також лопається при морозі.

 

Діаметр коліс.

Газонокосарками, у яких великі задні колеса, легше управляти, а також вони не провалюються в грунт. Особливо важливо врахувати цей параметр, якщо є бажання заощадити на самохідних. Діаметр передніх коліс варіюється від 110 мм до 200 мм, а задніх від 200 мм до 300 мм.

 

Площа оброблюваної ділянки.

На цей критерій може впливати безліч факторів. Наприклад, довжина проводу або витривалість, якщо мова йде про електричні газонокосарках; від заряду акумулятора, або потужності двигуна. У бензинових вона більше, у акумуляторних і електричних менше. Тому перед покупкою цього агрегату, варто звернути увагу на площу свого газону.

 

Підведемо підсумки.


Отже, вибираючи цей вид садової техніки, звертайте уваги на всі його функції і можливості в сукупності, а не тільки на якийсь один критерій. Подумайте де і як буде зберігатися газонокосарка. Перед роботою приберіть з ділянки все каміння і зайві предмети, щоб не пошкодити ножі. Пам'ятайте, газонокосарка це не коса, вона не впорається з високими бур'янами, вона призначена для догляду за газоном. Для високої трави та бур'янів краще використовувати тріммер або мотокосу. Закінчивши працювати газонокосаркою, не забувайте її помити, особливо камеру де розташовані леза, тому що потім це буде зробити складно.

 

На сайті in-green, є можливість порівняти відразу кілька моделей газонокосарок за характеристиками - скористайтеся цією функцією.